لمینت دندان

لبخند زیبا از جنس لمینت دندان

لمینت دندان از آن دسته روش‌هایی است که به زیباتر شدن لبخند شما کمک می‌کند. بسیاری از افراد با توجه به جنس و شکل دندان‌ها نیاز مرتب کردن و زیباسازی دندان‌های خود دارند. هر چند روش‌های زیادی برای زیباسازی دندان وجود دارد، با این حال لمینت یک شیوه مناسب در دندانپزشکی است که برای مواردی مثل رفع کجی دندان، پر کردن فاصله و شکاف میان دندان و دیگر مشکلات آن کمک می‌کند.

لمینت دندان چیست؟

لمینت یک روکش است که از جنس پرسلن یا سرامیک ساخته می‌شود. پس از آنکه شما به بهترین دندانپزشک لمینت در اصفهان مراجعه کنید، پس از بررسی و معاینه و با توجه به وضعیت دندان، بهترین روش پیشنهاد می‌شود.

در صورتی که دندان‌ها دچار شکستگی، تغییر رنگ، فاصله و شکاف بوده و یا مرتب نباشند، بهترین روش درمان لمینت دندان‌ها خواهد بود.

در ساخت لمینت، توجه به رنگ دندان‌ها و همچنین سلیقه شما اهمیت زیادی دارد. می‌توانید رنگی نزدیک به رنگ دندان‌های خود انتخاب کنید تا لمینت طبیعی باشد. با این حال افرادی هستند که رنگ سفید یخچالی را ترجیح می‌دهند. در نهایت روکش ساخته شده توسط دندانپزشک به دندان‌ها چسبانده می‌شود. در این مرحله ممکن است پزشک نیاز به تراشیدن بخش کمی از مینای دندان داشته باشد.

انواع روش‌های ساخت لمینت دندان

برای بسیاری این سوال وجود دارد که “لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟” در پاسخ باید گفت که این مسئله به تشخیص دندانپزشک و شرایط دندان شما بستگی دارد. هر چند هزینه لمینت و کامپوزیت نیز می‌تواند در این باره تاثیرگذار باشد.

به طور کلی ساخت لمینت به دو شکل ونیر کامپوزیت و سرامیکی انجام می‌گیرد. در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

لمینت ونیر کامپوزیت

در ساخت ونیر کامپوزیت، از مواد ترمیمی یا همان کامپوزیت استفاده می‌کنند. ساخت لمینت ونیر کامپوزیت تنها یک جلسه زمان می‌برد. پزشک پس از ساخت آن‌ها، قالب را روی دندان‌های شما تست می‌کند.

در صورتی که بخشی از دندان شما شکستگی داشته باشد، رنگ دندان‌ها رو به زردی رفته و یا میان آن‌ها شکاف ایجاد شده است، می‌توانید از کامپوزیت دندان استفاده کنید.

روش لمینت سرامیکی دندان

همانطور که از نام آن مشخص است، دندانپزشک یک پوسته چینی از جنس سرامیک را در لابراتوار می‌سازد.

برعکس ونیر کامپوزیت این روش به زمان بیشتری نیاز دارید. با این حال پس از آماده شدن لمینت و مراجعه به پزشک، به کمک ابزار و مواد مناسب روی دندان شما چسبانده می‌شود.

قرار گرفتن این قالب بر روی دندان‌ها را می‌توان به چسباندن ناخن مصنوعی تشبیه کرد.

معمولا لمینت سرامیکی دندان دوام بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت دارد. پس بدیهی است که هزینه لمینت بیشتر باشد.

بد فرم بودن دندان، شکستگی، شکاف میان دندان‌ها، نامرتب بودن و تغییر به کمک این روش قابل اصلاح است. با این حال لازم است به یک دندانپزشک خوب لمینت در اصفهان مراجعه کنید تا پس از معاینه، درمان را آغاز کنید.

معایب لمینت دندان چیست؟

– همانطور که به آن اشاره کردیم، ممکن است دندانپزشک لمینت تشخیص دهد که برای چسباندن آن نیاز به تراشیدن بخش کمی از مینای دندان دارد.

– هزینه لمینت دندان تقریبا زیاد است و با توجه به گران بودن آن، ممکن است همه قادر به انتخاب این روش نباشند.

– در صورتی که دندان‌های شما دچار پوسیدگی بوده و نسج آن ناسالم باشند، نمی‌توانید از این روش استفاده کنید.

– اگر عادت به دندان قروچه دارید، ممکن است باعث شکستن روکش لمینت شوید.

– خوردن غذاهای سفت و برخورد اجسام سخت به دندان نیز باعث شکستن لمینت سرامیکی می‌شوند.

نکاتی برای مراقبت پس از لمینت دندان

پس از آنکه برای لمینت اقدام می‌کنید، لازم است به نکات مراقبتی آن توجه داشته باشید. از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید شامل این موارد است:

– از این پس خوردن ته دیگ، غذاهای سفت، شکستن پسته و تخمه با دندان و مواردی از این دست ممنوع می‌باشد. بی توجهی به این موارد باعث شکستن یا لب پریدگی لمینت دندان‌ها می‌شود.

– اگر عادت به فرو کردن خلال دندان، سوزن و یا هر جسم خارجی نوک تیز به دندان دارید، بهتر است هر چه سریع‌تر این عادت را ترک کنید. این عوامل باعث آسیب دیدن روکش لمینت می‌شود.

– توجه به بهداشت دهان و دندان بیش از پیش اهمیت دارد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را پس از لمینت جدی بگیرید.

– عادت به مصرف سیگار، نوشیدنی‌های الکلی و یا کافئین می‌تواند باعث تغییر رنگ لمینت یا کامپوزیت شود.

– بهتر است با توجه به نظر پزشک برای معاینه مرتب برنامه ریزی کنید.

به یاد داشته باشید که اگر به هر دلیلی روکش شکسته شود، نیاز به تعویض آن خواهید داشت.

افرادی که نباید لمینت دندان انجام دهند

– اگر عادت به دندان قروچه دارید.

– در صورتی که دندان‌های شما حالت بیرون زده و برجسته‌ای دارند.

– کسانی که مینای دندانشان نازک است، کاندیدای مناسبی برای این روش نیستند.

– افراد بی توجه نسبت به بهداشت دهان و دندان.

– در صورتی که بخش وسیعی از دندان‌های شما دچار پوسیدگی باشد.

رنگ لمینت دندان

به یاد داشته باشید که روش لمینت مناسب این افراد نیست، با این حال یک دندانپزشک خوب در اصفهان می‌تواند روش‌های دیگری را برای ترمیم دندان‌ها به آن‌ها پیشنهاد دهد.

بررسی تفاوت‌های میان لمینت سرامیک و ونیر کامپوزیت

برای بسیاری این پرسش وجود دارد که لمینت دندان بهتر است و یا کامپوزیت؟ در پاسخ می‌توان به این نکته اشاره کرد که نه تنها روش ساخت بلکه موادی که برای ساخت روکش به کار می‌رود نیز با یکدیگر متفاوت است.

لمینت سرامیکی با مراقبت صحیح تا 15 سال دوام می‌آورد. مواد آن در طولانی مدت رنگ ثابتی داشته و درخشان‌تر هستند.

ونیر کامپوزیت از مقاومت کمتری برخوردار است. درخشندگی و شفافیت کمتری دارد. در نتیجه ممکن است مدت زمان کوتاهی دوام بیاورد.

لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی می‌توان به ظروف چینی و لمینت تشبیه کرد. ظروف ملامین قدیمی پس از چند بار استفاده کدر می‌شدند، زیرا رنگ مواد غذایی جذب آن‌ها می‌شد.

با این حال ظروف چینی استحکام و زیبایی بیشتری دارند.

به همین دلیل هزینه لمینت دندان از ونیر کامپوزیت بیشتر خواهد بود.

کلام آخر

در صورتی که به دلیل شکستگی دندان‌ها، تغییر رنگ، فاصله میان آن‌ها و یا به طور کلی مرتب سازی و زیبایی بیشتر مایل به لمینت هستید، بهتر است به یک دندانپزشک لمینت دندان در اصفهان مراجعه کنید و درباره سوابق و تجربه‌های او تحقیق کنید. در این صورت می‌توانید با انتخاب یک پزشک حاذق و باتجربه از مزایای این روش بهره مند شوید.

نظر خود را بنویسید

لطفا ایمیل حود را وارد کنید *